Κηπουρική - μαθήματα PDF Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 16 Φεβρουάριος 2015 00:32

Με το ξεκίνημα της σχολικής χρονιάς, άρχισαν και οι εργασίες στο εργαστήριο κηπουρικής. Ξεκίνησε η σπορά στο θερμοκήπιο και σε φυτοδοχεία και η μεταφύτευση φυτών σε μόνιμη θέση. Στη συνέχεια οι μαθητές ασχολήθηκαν με μεταφυτεύσεις αρωματικών φυτών και αποξηράνσεις τμημάτων αρωματικών φυτών, με το κλάδεμα ελαιόδεντρων που βρίσκονται στον ελαιώνα του σχολείου και με τη δημιουργία κομπόστ στο περιβάλλοντα χώρο του θερμοκηπίου. Ακολούθησε η παραγωγή γλυκών, μαρμελάδων και η παρασκευή λικέρ από ρόδι.
Γενικά στο εργαστήριο της κηπουρικής τα παιδιά αποκτούν τις απαραίτητες γνώσεις σχετικά με τις βασικές αρχές της κηπουρικής και μαθαίνουν, μέσα από την ομαδική εργασία, για την παραγωγή και τη μεταποίηση των γεωργικών προϊόντων. Επιπλέον εξοικειώνονται με το φυσικό περιβάλλον και μαθαίνουν να το σέβονται και να το προστατεύουν.
Η βιωματική εκπαίδευση στα εργαστήρια του σχολικού συγκροτήματος βοηθά στην απόκτηση κοινωνικών και επαγγελματικών δεξιοτήτων.

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 16 Φεβρουάριος 2015 00:35