Αρχική σελίδα PDF Εκτύπωση E-mail
Κυριακή, 18 Απρίλιος 2010 22:27

Λίγα λόγια...

Το σχολείο μας βρίσκεται στη Γενισέα, δημοτικό διαμέρισμα του Δήμου Αβδήρων και συστεγάζεται με το τοπικό Γυμνάσιο. Λειτουργεί από το 2001 και είναι από τα πρώτα που ιδρύθηκαν ύστερα  από την ψήφιση του σχετικού νόμου.

Στο Ε.Ε.Ε.ΕΚ γίνονται τα μαθήματα της γλώσσας, των μαθηματικών, των καλλιτεχνικών, της μουσικής, της γυμναστικής, της πληροφορικής, της κοινωνικής αγωγής, της κεραμικής και της κηπουρικής.
Για την  καλύτερη λειτουργία των δυο τελευταίων
λειτουργούν ένα εργαστήριο κεραμικής και ένα θερμοκήπιο αντίστοιχα. Εκτός από το εκπαιδευτικό προσωπικό στο σχολείο υπηρετούν ειδικό βοηθητικό προσωπικό, κοινωνική λειτουργός και ψυχολόγος.
Οι μαθητές του σχολείου μας προέρχονται τόσο από την πόλη της  Ξάνθης όσο και από τα πεδινά αλλά και ορεινά χωριά του νομού, ενώ είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικό ότι σε κάθε νέα σχολική χρονιά ο αριθμός τους αυξάνεται αποδεικνύοντας  ότι ενισχύεται η εμπιστοσύνη των γονέων και της κοινωνίας γενικότερα προς το θεσμό της ειδικής αγωγής.

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 09 Οκτώβριος 2022 20:12