Αξιολόγηση σχολικής μονάδας PDF Εκτύπωση E-mail
Τρίτη, 12 Οκτώβριος 2021 14:35

Πρώτη Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας (έτος αναφοράς: 2020-2021)

Α. ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ

Καταγράφονται συνοπτικά τα χαρακτηριστικά και οι ιδιαιτερότητες της σχολικής μονάδας, που κρίνονται σημαντικά για την αποτύπωση της εικόνας του σχολείου

Επωνυμία: Εργαστήρι Ειδκής Επαγγεματικής Εκπαίδευσης

Κωδικός: 3741001

Διεύθυνση: Γενισέα Ξάνθης

Τηλέφωνο: 2541081315

Email: eeekxant@sch.gr

Σχολικό Έτος: 2020-2021

Αριθμός μαθητών: 48 (11 τμήματα)

Αριθμός Εκπαιδευτικών: 18 Εκπαιδευτικοί Ειδικοτήτων, 11 Ειδικό Εκπαιδετικό και Βοηθητικό Προσωπικό

Το Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Γενισέας Ξάνθης ιδρύθηκε και λειτούργησε το 2002, είναι Ειδικό Σχολείο  και ανήκει στην Δευτεροβάθμια  Επαγγελματική Εκπαίδευση. Μετά το πέρας της φοίτησης στο απολυτήριο των μαθητών αναγράφεται η επαγγελματική τους ειδικότητα. Η σχολική μονάδα,  λόγω έλλειψης χώρου στέγασης φιλοξενήθηκε προσωρινά στον προαύλιο χώρο του Γυμνασίου Γενισέας σε 2 λυόμενες εγκαταστάσεις. Ο αριθμός των παιδιών ανερχόταν στους 5 μαθητές. Με το πέρασμα των ετών και λόγω της αύξησης των μαθητών προστέθηκε μια επιπλέον μεταλλική αίθουσα. Πλέον υπάρχει συστέγαση των δυο σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, στην πρωτεύουσα του Δήμου Αβδήρων στη Γενισέα, καθώς χρησιμοποιούνται αίθουσες από το κυρίως κτήριο που στέγαζει το Γυμνάσιο Γενισέας. Η συστέγαση αυτή έχει πολλά θετικά στοιχεία για τους μαθητές και των δυο σχολείων. Ένα από τα θετικά στοιχεία είναι η ένταξη των μαθητών ΑμεΑ και  η αποδοχή τους από τους μαθητές της γενικής εκπαίδευσης, καθώς επίσης και η ευαισθητοποίηση των υπόλοιπων μαθητών προς τα άτομα με αναπηρία. Η σχέση και η συνεργασία των δύο συλλόγων διδασκόντων είναι αγαστή, γεγονός που βοηθάει στην ήρεμη συνύπαρξη και στην εκπαίδευση των μαθητών στο ίδιο κτηριακό συγκρότημα.

Ακόμη, το γεγονός των πρόσφατων μόνιμων διορισμών εκπαιδευτικών και Ε.Ε.ΠΕ.Β.Π συντέλεσαν στη δημιουργία ενός μόνιμου κορμού προσωπικού στελεχωμένο από αναπληρωτές, ικανό να χαράξει μια σταθερή εκπαιδευτική δραστηριότητα, η οποία είναι απαραίτητη και άκρως βοηθητική για τα παιδιά με αναπηρία.

Εκτός από τα θετικά στοιχεία διαπιστώνονται και αρκετές δυσκολίες. Το βασικότερο εμπόδιο στην ομαλή λειτουργία της σχολικής μονάδας είναι οι κτηριακές εγκαταστάσεις, οι οποίες δεν πληρούν τις απαραίτητες προϋποθέσεις για να φιλοξενήσουν τους μαθητές ΑμεΑ.,η προσβασιμότητα και η ασφάλεια αποτελούν δυο απο τις κύριες αυτές προυποθέσεις. Παρά τις κτηριακές δυσκολίες, όμως η υλικοτεχνική υποδομή (ηλεκτρονικοί υπολογιστές, εργαλεία για τα εργαστήρια, κ.α.) του σχολείου είναι πολύ καλή καλύπτοντας τις ανάγκες εκπαίδευσης των μαθητών ΑμεΑ.

Οι 4 μαθητές που φοιτούν στη σχολική μονάδα (48) διαμένουν σε όλη την επικράτεια της Π.Ε Ξάνθης. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα πολλοί μαθητές να διανύουν καθημερινά μεγάλη χιλιομετρική απόσταση από και προς το σχολείο, με αποτέλεσμα να επέρχεται σωματική καταπόνηση και να δυσκολεύονται να συγκεντρωθούν στην εκπαιδευτική διαδικασία. Αν η έδρα του σχολείου βρισκόταν στη Ξάνθη, η οποία είναι στο κέντρο της Π.Ε. οι αποστάσεις που θα διένυαν οι μαθητές θα ήταν πολύ μικρότερες λόγω του μεγάλου ποσοστού μαθητών που διαμένουν στη Ξάνθη.

Β. ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Παιδαγωγική και μαθησιακή λειτουργία

Θετικά σημεία

Η διδασκαλία η μάθηση και αξιολόγηση, Οι σχέσεις μεταξύ μαθητών/-τριών και εκπαιδευτικών, Οι σχέσεις σχολείου- οικγένειας.

Η Σχολική διαρροή- Φοίτηση λόγω COVID

Διοικητική λειτουργία

Θετικά σημεία

Η Ηγεσία - Οργάνωση και Διοίκηση τηςσχολικής μονάδας.

Η διασύνδεση Σχολείου και Κονότητας σε συνθήκες πανδημίας COVID

Επαγγελματική ανάπτυξη εκπαιδευτικών

Θετικά σημεία

Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις

Σημεία προς βελτίωση

Η συμμετοχή του προσωπικού σε εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα σε περίοδο COVID.

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 09 Οκτώβριος 2022 18:12