Επίσκεψη στη μονή του Αγ. Νικολάου PDF Εκτύπωση E-mail
Πέμπτη, 13 Μάρτιος 2014 23:20
Την Δευτέρα 10 Μαρτίου 2014, οι μαθητές του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Γενισέας με τη συνοδεία καθηγητών επισκέφθηκαν την Ιερά Μονή Αγίου Νικολάου στο Πόρτο Λάγος, έπειτα από πρόσκληση των μοναχών. Κατά την επίσκεψη οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν το μοναδικό οικοσύστημα που περιβάλλει τη Μονή. Οι χριστιανοί μαθητές είχαν την ευκαιρία να προσκυνήσουν τα ιερά κειμήλια και εικόνες του μοναστηριού. Μετά τη ξενάγηση στους χώρους της μονής, οι μοναχοί δέχθηκαν τους μαθητές στο αρχονταρίκι, όπου τους προσέφεραν κέρασμα. Οι μαθητές με τη σειρά τους προσέφεραν στο μοναστήρι δείγματα της δουλειάς τους από τα εργαστήρια του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ., εκφράζοντας τις ευχαριστίες τους για την θερμή και έμπρακτη συμπαράσταση και ενδιαφέρον της μονής για τις ανάγκες του σχολείου. Αξίζει να αναφερθεί ότι η επίσκεψη αυτή έρχεται να προστεθεί στην ήδη άριστη σχέση μεταξύ του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. και του μοναστηριού που ξεκίνησε το 2010 όταν ομάδα μαθητών του σχολείου μας και Κυπρίων μαθητών με ειδικές ανάγκες επισκεφθήκαμε τη μονή του Αγ. Νικολάου.
Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 13 Μάρτιος 2014 23:24