Κεραμική PDF Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 03 Μάιος 2010 09:31

Σκοπός του μαθήματος της Κεραμικής
Γενικός σκοπός της διδασκαλίας της Κεραμικής Τέχνης στα Ε.Ε.Ε.ΕΚ είναι:
Να γνωρίσει ο μαθητής μία απο τις αρχαιότερες τέχνες του ανθρώπου, συνυφασμένη με την πορεία και την εξέλιξή του.
Να εμβαθύνει σε αυτήν εμπλεκόμενος σε δραστηριότητες κατασκευής Κεραμικών αντικειμένων και παράλληλα μέσα από τη γνώση και την κατανόηση των μυστικών της, να καλλιεργηθεί και να ενηερωθεί ως σύγχρονος δημιουργός.
Ειδικότερα επιδιώκεται:

Να διευρύνει τις επαγγελματικές γνώσεις του μαθητή γνωρίζοντας την χρήση του πηλού.
Να αναπτύξει τη δημιουργικότητά του με την κατασκευή δικών του κεραμικών.
Να γνωρίζει και να χρησιμοποιεί τα σχετικά υλικά, μέσα τις τεχνικές, και τα εργαλεία.
Να ανταποκρίνεται , κατανοεί και αναλύει Κεραμικά Έργα Τέχνης.
Να κατανοήσει την πολιτιστική διάσταση και την συμβολή της τέχνης της Κεραμικής στον Πολιτισμό διαχρονικά και συγχρονικά.
Να αντιλαμβάνεται την χρηστικότητα των κεραμικών, για την κάλυψη αναγκών της σύγχρονης ζωής.

Ειδικοί σκοποί.
Με το μάθημα της Κεραμικής επιδιώκεται μαθητής να:
Να παρατηρεί, να ερευνά, να πειραματίζεται και να αξιοποιεί τις δυνατότητές του στο χειρισμό απλών υλικών μέσων δημιουργώντας κεραμικά έργα.
Να γνωρίσει διάφορες τεχνικές και τρόπους, για να εκφράζετε με δημιουργικό τρόπο και να κατασκευάζει κεραμικά διαφόρων τεχνοτροπιών.
Να γνωρίσει την ορολογία, τα σχήματα, και τις κατασκευές που χρησιμοποιεί ο κεραμιστής διαχρονικά, και παγκόσμια και να εξοικειωθεί με αυτά.
Να γνωρίσει τα διαφορετικά κεραμικά έργα και συνθέσεις, να τα κατανοήσει, να τα κρίνει και να αγαπήσει τον πλούτο της ελληνικής παγκόσμιας παραδοσιακής κεραμικής τέχνης και κληρονομιάς.

Για περισσότερες πληροφορίες σε σχέση με το Α.Π.Σ. της κεραμικής κάντε κλίκ εδώ.
Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 24 Οκτώβριος 2022 19:43