Μαθηματικά PDF Εκτύπωση E-mail
Κυριακή, 18 Απρίλιος 2010 18:43

Σκοπός της διδασκαλίας του μαθήματος
Πρώτιστος στόχος και σκοπός της διδασκαλίας της διδασκαλίας των Μαθηματικών στα Ε.Ε.Ε.ΕΚ είναι η κοινωνική προσαρμογή - ένταξη και η αυτονομία του μαθητή κατά το μέγιστο βαθμό των δυνατοτήτων και ικανοτήτων του.
Τα Μαθηματικά καθιστούν το μαθητή ικανό να εμπλακεί σε κοινωνικές διεργασίες και δραστηριότητες γιατί:

1. Είναι απαραίτητα στην καθημερινή ζωή.
  2. Απαιτούν την ενεργητική συμμετοχή των μαθητών.
  3. Αναπτύσσουν την παρατηρητικότητα, την προσοχή και την επιμονή.
  4. Ασκούν το μαθητή στις λογικές διεργασίες, στη μεθοδική σκέψη και στην εφαρμογή των προτεινόμενων λύσεων.
  5. Ενισχύεται η συναισθηματική σταθερότητα και η θετική στάση των μαθητών στα Μαθηματικά καθώς, με τη δυνατότητα εξατομίκευσης στο επίπεδο καθενός, μειώνεται η αποτυχία που έχουν εισπράξει στα προηγούμενα σχολικά πλαίσια.

Το παρόν πρόγραμμα απευθύνεται σε παιδιά, εφήβους και ενήλικες  μαθητές των Εργαστηρίων Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης με σκοπό την απόκτηση, σταθεροποίηση και γενίκευση πρακτικών δεξιοτήτων που απορρέουν από την εφαρμογή των Μαθηματικών στην καθημερινή ζωή και την εργασία. Το πρόγραμμα κυρίως  με στόχους κορυφής (και ενδιάμεσους όπου θεωρήθηκε σκόπιμο) προσεγγίζει τις δυνατότητες και τις ανάγκες του φάσματος της νοητικής καθυστέρησης και των ποικίλλων εργαστηρίων.

Ειδικοί σκοποί
Με τη διδασκαλία των Μαθη?ατικών στα Ε.Ε.Ε.ΕΚ επιδιώκεται:

• Η επίλυση προβλημάτων, η άσκηση στον προβληματισμό και στον υπολογισμό σε δραστηριότητες συναλλαγής στην καθημερινή ζωή των μαθητών.
  • Η διαπραγμάτευση των πληροφοριακών δεδομένων και η διαδικασία σκέψης.
  • Η ενεργητική συμμετοχή του μαθητή.
  • Η ανάπτυξη της υπευθυνότητας και της συγκέντρωσης της προσοχής.
  • Η κατανόηση και απόκτηση βασικών μαθηματικών γνώσεων και δεξιοτήτων.
  • H εξοικείωση με το μαθηματικό λεξιλόγιο.
  • Η ευχέρεια χρήσης του υπολογιστή τσέπης. Οι μαθητές, με τον υπολογιστή τσέπης, επιτυγχάνουν ταχύτητα στην εκτέλεση των αριθμητικών πράξεων, επαληθεύουν νοερούς υπολογισμούς και νιώθουν ικανοί και αυτόνομοι στις συναλλαγές τους.
  • Η δυνατότητα αναζήτησης και εύρεσης τηλεφωνικών αριθμών πρώτων βοηθειών και ανάγκης προκειμένου, όταν χρειαστεί, να έχουν πρόσβαση σε αυτούς.

Για περισσότερες πληροφορίες σε σχέση με το Α.Π.Σ. των μαθηματικών κάντε κλίκ εδώ.
Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 24 Οκτώβριος 2022 19:38